Primăria Dumbrăvița județul Timiș

Un punct prețios obținut în deplasare!

CS Chișineu Criș - ACS Dumbrăvița 1-1

Delasarea de la Chișineu Criș, pe ploaie sâmbătă după-amiază 13 aprilie, de la ora 17, în etapa a XXIII-a, a fost excesiv de prudentă.

Ambele echipe au așteptat ca adversara să greșească. Primul șut pe spațiul porții a venit abia în minutul 35 și i-a aparținut lui Briciu.

Cu două minute înainte de pauză, Bozian a executat bine o lovitură liberă acordată cu larghețe de arbitrul partidei și gazdele s-au văzut în avantaj: 1-0.

Repriza a doua parcă a trezit ambele echipe. Gazdele au apărat cu strășnicie rezultatul, chiar dacă au fragmentat jocul, iar dumbrăvițenii au dominat mijlocul terenului, fără să se apropie de poartă.

În minutele de prelungire, Maghici l-a faultat în careu pe Albert Voinea, care a căzut în careu, cartonaș roșu primind fundașul.

Arbitrul Sorin Vădana a acordat penalty, transformat de același Voinea, intrat în joc la mijlocul reprizei a II-a: 1-1.

Sorin Bălu: „Am venit aici să câștigăm, dar acum mă mulțumesc și cu un punct. Am dominat jocul, dar nu am reușit mai multe.”

Au marcat: Bozian (min. 43) din lovitură liberă de la 20 de metri; A. Voinea (min. 90+5) din lovitură de la 11 metri în urma unui fault în careu al lui Maghici asupra lui Voinea.

Echipele:

Crișul Chișineu Criș: Dagău – Lazăr, Sabău, A. Pavel (cpt.), Siminic – Gâlcă, Suslak, Maghici – Piț, Bozian (min. 56, Matei), Ciornei (min. 90, Ianc).

Antrenor: Adrian Abrudean.

Pe bancă: Mucha, Lezeu, Lung, Pășcălău.

ACS Dumbrăvița: Miklos – Gălan (min. 80, Nanu), Stancu, Telescu (cpt.), Birău – Soare, Briciu, Podină, Udrea (min. 87, Jinga) – Rus (min. 68, A. Voinea), Bârză (min. 55 Silaghi).

Antrenor: Sorin Bălu.

Pe bancă: Smaranda, Kis, Ștefan.

Cartonașe galbene: Pavel, Lazăr, Suslak, Maghici (2), Lung, Soare, Stancu.

Cartonaș roșu: Maghici.

Arbitri: Sorin Vădana (Cluj) – Robert Mereș (Cluj), Nagy Daniel (Mediaș). Observatori: Ioan Pop (Carei), Ioan Onicaș (Zalău).